banner864

Maduro’dan öneri 02 Mart 2014, 16:51

 Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkedeki olaylara karşı barış için ‘5 eylem’ önerisi sundu. Öneri; bir koordinasyon komitesinin, ekonomide gerçekler komisyonunun, eyaletlerde barış konferanslarının, bir siyaset komisyonunun kurulmasını ve sosyal hareketlerin sektörler bazında barış konferansları düzenlemesini öngörüyor.

Maduro, ‘bunlar benim resmi ve tüm Venezuela halkına yaptığım açık önerilerdir. Ve eminim ki, Venezuela’da barış ve sevgi, şiddeti yenecektir’ dedi. Maduro önerilerini, toplumun değişik katmanlarından kitle örgütlerinin katıldığı bir toplantıda açıkladı, muhalefeti de komisyonlarda yer almaya ve hükümetle diyaloğa girmeye davet etti.

Muhalefet liderlerinden Henrique Capriles ise, “Venezuela’da demokrasi için sadece hükümetin değişmesi yetmez, tüm sistem değişmeli” dedi.

ABD Senatosu: ambargo uygulayalım

ABD Senatosu Cuma günü kabul ettiği bildirgede Devlet Başkanı Obama’yı Venezuela’ya karşı “hemen spesifik ambargo uygulamaya, ayrıca belirli Venezuelalı bürokratların hesaplarını dondurmaya, vizelerini gözden geçirmeye” çağırdı.

Venezuela’dan yanıt: “Bizim kuzeyimiz güneydir”

Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, bildirgeye sert tepki gösterdi, Senato’yu ABD’nin içişlerine bakmaya çağırdı. Venezuela’nın tüm Latin Amerika’nın desteğine sahip olduğunu vurgulayan Jaua, ABD’nin müdahaleci tavrının bölgesel birlik Unasur’da gündeme getirileceğini belirtti.

Osman Bayram / Caracas
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder