banner864

Mısır'da idam kararı sonrası kanlı saldırı! Saldırıda şaşırtan gerçek 17 Mayıs 2015, 13:07

Halk hareketiyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verdiği iddia yargı mensuplarına saldırı düzenlendi. IŞİD'e bağlı Ensar Beytül Makdis grubu tarafından düzenlenen saldırıda, 3 başsavcı vekili hayatını kaybetti.
 Halk hareketiyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verdiği iddia yargı mensuplarına saldırı düzenlendi. IŞİD'e bağlı Ensar Beytül Makdis grubu tarafından düzenlenen saldırıda, 3 başsavcı vekili hayatını kaybetti.

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasını yankıları sürerken, o karara imza attığı belirtilen yargı mensupları silahlı saldırının hedefi oldu.

Kuzey Sina Mahkemesinde görevli hakim ve memurlar taşıyan servis aracı, El Ariş kentine doğru giderken IŞİD'e bağlı Ensar Beytül Makdis grubunun silahlı saldırısına uğradı.

IŞİD militanlarının açtığı yaylım ateşinde, otobüsde bulunan 3 başsavcı vekili hayatını kaybetti, aralarında bir savcınında bulunduğu 4 kişi de yaralandı. IŞİD militanları saldırının hemen ardından bir arazi aracıyla kaçarken, Araç şoförü de kaldırıldığı hastaneye hayatını kaybetti.

Öldürülen yargı mensuplarının Mursi'ye idam kararı veren isimler olduğu iddiası sosyal medyada hızla yayıldı. İddialar resmi kaynaklardan doğrulanmadı. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Independent Mısır polisine dayandırdığı haberinde infaz iddiasının doğru olduğunu yazdı.

HAKİMLERE SALDIRIDA ŞAŞIRTAN GERÇEK

Müslüman Kardeşler lideri Mursi ve örgütün üst düzey yöneticilerine verilen idam cezasından sadece birkaç saat sonra Mısır’ın Ariş şehrinde yargıçlara yönelik düzenlenen saldırının üzerindeki sis perdesi aralanıyor.

Üçü hakim olmak üzere 4 kişinin ölümüne ve birinin ağır yaralanmasına neden olan saldırı sonrası basında Mursi’ye idam cezası verilen hakimler öldürüldü iddiaları yer almıştı. Mısır içişleri kaynaklarınca yapılan açıklamada, saldırıya uğrayan hâkimlerin İsmailiye şehrinden Ariş’e doğru yola çıktıkları ve Ariş şehrinde 3 farklı araçtan açılan ateş sonrası hayatlarını kaybettikleri bilgisi paylaşıldı. Bilindiği gibi Mursi’ye idam cezasını Kahire Ceza Mahkemesi vermişti dolayısı ile öldürülen hâkimlerin Mursi’ye ceza veren hakimler olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Öte yandan idam cezaları sonrası Mısır’da terör saldırıları artarak sürüyor. Hâkimlere yönelik saldırının hemen sonrasında, Fayyum şehrinde bir polis kontrol noktası ve bir kilise teröristlerce hedef alındı. Pazar sabahı ise Asyut şehrinde mahkeme binasının yakınına konulan bombayı etkisiz hale getirmeye çalışan polis memuru, bombanın infilak etmesi sonucu ağır olarak yaralandı.

Sinan Guzaltan/Kahire
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar