banner864

Mısır'da polis ile İhvancılar arasında çatışma: 9 İhvan üyesi öldürdü 02 Temmuz 2015, 13:24

Mısır'ın Sina Yarımadası’nda güvenlik güçlerine yapılan saldırıyla başlayan çatışmalar sürüyor. Kahire’de bir binaya operasyon yapan güvenlik güçleri İhvan üyesi 9 kişiyi öldürdü. Müslüman Kardeşler çatışma sonrası "Sisi'ye karşı isyan" çağrısı yaptı.
Sina Yarımadası’nda güvenlik kontrol noktalarına düzenlenen saldırıların ardından güvenlik güçleri dün akşamüstü farklı noktalara baskınlar düzenledi.

Kahire’nin batısındaki 6 Ekim mahallesinde bir binayı basan güvenlik güçleri Müslüman Kardeşler üyesi dokuz kişiyi öldürdü. Ihvan üyelerinin toplantıda olduğu sırada düzenlenen baskında Müslüman Kardeşler’in önde gelen avukatı, eski vekil Nasser el Hafi de öldürüldü.

İhvan kaynakları evdekilerin Ramazan yardım kampanyası düzenlemek için toplandıklarını savundu. Mısır Emniyet kaynakları ise evdekilerin silahlı saldırı hazırlığında olduğunu, baskın için harekete geçildiği sırada “içeriden ateş” açıldığını açıkladı.

İhvan tarafından yapılan resmi açıklamada öldürülen kişilerin silahlı olduğu iddiası yalanlandı. Müslüman Kardeşler, Cumhurbaşkanı Sisi’ye karşı “isyan” çağrısı yaptı. İhvan, Mısır’da Aralık 2013’te terör örgütü ilan edilmişti.

Mısır Başbakanı Ibrahim Mahlab “Mısır gerçek bir savaşta” derken, terör davalarında yargılama ve infazı hızlandıracak teröre karşı mücadele yasasını jet hızla onayladı. Yasa, Cumhurbaşkanı Sisi’nin onayına sunulacak.

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı, Sina Yarımadası'ndaki saldırıları kınadı. Çatışmalarda en az 64 Mısır güvenlik gücü ile yaklaşık 100 militan öldü.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar