banner864

Mısır kapıyı araladı 18 Aralık 2014, 19:49

Görüşmelerde bulunmak üzere Kuveyt'e giden Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükri, düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile olan ilişkileriyle ilgili soruları yanıtladı.
2013 yılında Müslüman Kardeşlerin devrilmesinden bu yana soğuk olan ilişkileri değerlendiren Şükri, yeni bir dönemin sinyalini verdi.

Türk halkıyla hiçbir sorunları olmadığını yineleyen Mısır Dışişleri Bakanı, gerilimin AKP'nin içişlerine müdahale etmesiyle bozulduğunu hatırlattı.

"Mısır, Türkiye ve Arap dünyası arasında ki ilişkilerin önemin farkında" diyen Dışişleri Bakanı, ilişkilerde belirleyici olanın karşılıklı saygı olduğunu hatırlattı.

"Biz Türkiye'nin içişlerine hiçbir zaman müdahale etmedik" diyen Sami Şükri "eğer Türkiye içişlerimize karışmayı bırakır ve Müslüman Kardeşlere desteğini sonlandırırsa ilişkilerin normale dönmesi için kapıları açık tutarız" dedi. Şükri'nin açıklamaları Mısır basınında geniş yer buldu.

Diplomatik çevreler, Şükri'nin açıklamalarını 'AKP'ye nazik bir davet' olarak yorumladı. AKP Hükümetinin bu davete ne yanıt vereceği henüz bilinmiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder