banner864

Mısır ve Türkiye arasındaki o anlaşma sona erdi 24 Nisan 2015, 09:48

AKP Hükümetinin dış politikaları yüzünden ikili ilişkilerin koptuğu Mısır'dan, ticari açıdan önemli bir açıklama geldi. Mısır, Türkiye ile Ro-Ro ve Karayolu Transit Taşımacılığı mutabakatı muhtırası süresinin sonlandığını duyurdu
AKP hükümetinin Mısır'ın içişlerine müdahale etmesi, Mısır yönetimini seçim meydanlarında siyasi propaganda malzemesi yapması, Türkiye'ye ekonomik açıdan büyük bir kayıp getirdi.

Mısır, Türkiye ile Ro-Ro ve Karayolu Transit Taşımacılığı Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'nın süresinin 23 Nisan itibariyle bittiğini duyurdu.

Sputniknews'e göre; Kızıldeniz Liman İşletmeleri Müdürlüğü Basın Sözcüsü Abdurrahim Mustafa tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mutabakat Muhtırası için belirlenen sürenin bittiği ifade edildi.

Açıklamada, mutabakat muhtırasının 23 Nisan 2012'de yürürlüğe konduğu ve 3 yıl süresince devam ettiği kaydedildi.

Türkiye ve Mısır arasında Nisan 2012'de Körfez ülkelerine gıda malzemeleri, elektronik cihazlar, tekstil ürünleri ihracatını kolaylaştırmak amacıyla, Mısır'ın limanlarının kullanılmasını içeren 3 yıllık anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma Türk ekonomisi için büyük önem taşıyordu.

Kahire, Ankara'nın Sisi yönetimine yönelik tepkisi nedeniyle ilişkilerin gerilmesinin ardından 29 Ekim 2014’te Ro-Ro anlaşmasını sonlandıracağını duyurmuştu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar