banner864

"Mısır'ın Ölüm kalım savaşı başladı" 25 Ekim 2014, 18:20

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi SinaYarımadası’nda meydana gelen saldırıları Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin düzenlediği toplantıda yorumladı.
“Mısır’ın ölüm-kalım savaşı başladı”

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi SinaYarımadası’nda meydana gelen saldırıları Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin düzenlediği toplantıda yorumladı.

Sisi, cuma günü gerçekleşen terör saldırılarıyla ilgili ‘Ordu ile halk arasında sürtüşmelere yol açmak için amaçlanmış dış kaynaklı bir komplo’ ifadelerini kullandı.

Cuma günü SinaYarımadası’nda meydana gelen ve 28 askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili konuşan cumhurbaşkanı; saldırıların arkasında yabancı güçlerin parmağı olduğuna dikkat çekerken, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi üyesi üst düzey liderlerin bulunduğu bir heyeti olayı soruşturmak üzere görevlendirdiğini belirtti.

Mısır için “ölüm-kalım savaşı”

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ülkenin bir “ölüm-kalım savaşı” ile karşı karşıya bulunduğunu ve bu savaşın daha çok kayba neden olacağını söyledi.

Sisi’ye göre büyük tehlike, Mısır’da orduyla milletin arasını açmak isteyen dış güçler. Sisi ayrıca, ‘Bize karşı kurulan komplonun ne kadar büyük olduğu’ ifadeleriyle Mısırlıların bu tehditlerin farkına varmaları konusunda uyardı.

Yeni Mısır’ın kuruluşunun daha çok fazla kan, çaba ve çalışma gerektirdiğini vurgulayan Sisi, ‘Hepimiz bu süreçte el ele verip daha fazla çalışmalıyız’ sözlerini ekledi.

“Saldırıların olacağını biliyorduk”

İslamcı cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiği tarihe atfen Sisi, bu tür saldırıların olacağını “3 Temmuz 2013 önce de biliyorduk” ifadesini kullandı.

Mısır halkını ve ordusunu bölmenin mümkün olmayacağının altını çizen lider, hükümetin Mısır-Gazze sınırındaki sorunu kökten çözmeye hazır olduğunu ekledi.

Silahlı güçlerin terörle mücadele için çalışacağı konusunda Mısırlıları temin eden Sisi, yaşanan kayıptan ötürü milletine başsağlığı dileyerek konuşmasını noktaladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar