Müslim: Demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ediyoruz 27 Temmuz 2015, 17:37

PYD Eş Başkanları da Başbakan Davutoğlu'nun söylemlerine benzer açıklamalar yaptı. PYD Eş Başkanı Salih Müslim, "demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ettiklerini" söyledi, Irak'takine benzer özerk yönetim modelini işeret etti. PYD'nin Ayn el Arap kantonu Eş Başkanı Enver Müslim de özerk bölge talebini "demokratik Suriye" ifadesiyle dile getirdi.
Türkiye'nin Irak'ın Kuzeyine PKK hedeflerine yönelik hava operasyonları sürerken, örgütün Suriye kolu PYD'den "özerk bölge" talebi geldi.

Londra merkezli El-Hayat gazertesine konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, "demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ettiklerini" söyledi. Müslim, belirli şartlarla YPG'nin Suriye ordusuna katılabileceğini söyledi.

"Suriye ordusu yeni bir anlayış ve yeni şartlar doğrultusunda bölgeye dönmek istiyorsa, neden olmasın? O zaman YPG, Suriye ordusunun bir parçası haline gelir. Ancak ordunun dönüşünün Baas mantığı ve istihbaratıyla olması asla kabul edilemez. Eski döneme dönmeyeceğiz. Demokratik ve federal bir Suriye için mücadele ediyoruz."

Sputnik haber ajansına konuşan PYD'nin Ayn El Arap Eş Başkanı Enver Müslim de federal bölge talebini "demokratik Suriye" sözleriyle dile getirdi. Müslim, "Suriye'den ayrılma ve bağımsız devlet kurma gibi bir düşüncemiz asla olmadı. Demokratik bütünlüğe sahip bir Suriye istiyoruz" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar