banner864

Müzakere sürecini eleştiren Fuad İzedi, anlaşmada elde edilen sonuçlardan memnun 21 Temmuz 2015, 15:20

İran'ın gündemi nükleer müzakerelerde varılan anlaşma. Süreci en sert dille eleştiren Tahran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fuad İzadi, sonuçtan memnun.
Nükleer anlaşma İran'da coşkuyla karşılandı ancak P5+1 ülkeleri ile varılan anlaşmaya itirazlar da var. Nisan ayında vardığı taslak anlaşmaya en sert eleştirileren Tahran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fuad İzadi Ulusal Kanal'a konuştu. İzadi, İran'ın daha iyi bir anlaşma imza atabileceğini savundu. Tarafların kazanç ve zararlarının olduğuna dikkat çeken İzadi, Tahran’ın Nükleer müzakelerde gri bir sonuca ulaştığını ifade etti.

İzadi, anlaşma eleştirilse de elde edilen başarının da altını şu sözlerle çiziyor: "Bir zamanlar İran'a, 'senin nükleer zenginleştirmeye hakkın yok' diyorlardı ve zenginleştirmeye izin vermiyorlardı. Ama İran bu konuda söz dinlemedi ve uygulanan baskılara aldırmadı, nükleer faaliyetlerini devam ettirdi. Nükleer bilim ve teknolojiye kavuştu, onu genişletti ve karşı taraf geriadım attı. Karşı taraf ülkedeki nükleer zenginleştirmeyi ve bu konuda araştırma yapılmasını kabul etti. Nükleer merkezlerimizden hiç biri kapanmayacak. Bunlar İran halkı ve İran devletinin direnişinin olumlu sonuçları. Amerika 10 yıl önce söylediklerini şimdi söyleyemiyor. ABD, İran nükleer zenginleştirmeyi durdurmadan İran'la hiç bir müzakerede bulunmayız diyordu. Şimdi İran ile hem müzakere yapıyor hem de zenginleştirmeyi, nükleer araştırma ve geliştirmeyi resmi olarak kabul ediyor."

İsrail ve Suudi Arabistan itirazlarına da değinen Fuad İzadi, bu ülkelerin aslında anlaşmaya itiraz etmediklerini ve anlaşmada İran’ın nükleer faaliyetlerinin sınırlanmasından memnun olduklarını da sözlerine ekledi.

HABER: YAKUP ASLAN
ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar