banner864

Müzakereler başladı! 01 Temmuz 2015, 18:54

Koalisyon hükümeti arayışları ve Suriye'de yaşanan gelişmeler, Kıbrıs müzakerelerini gündem dışına itti. Müzakerelerde, "toprak ve mülkiyet" konusu ele alınıyor. Kıbrıs'taki gelişmeleri yakından takip eden akademisyen Gözde Kılıç Yaşın, Türk tarafının tavizler verdiğini söyledi.
Koalisyon hükümeti arayışları ve Suriye'de yaşanan gelişmeler, Kıbrıs müzakerelerini gündem dışına itti. Müzakerelerde, "toprak ve mülkiyet" konusu ele alınıyor. Kıbrıs'taki gelişmeleri yakından takip eden akademisyen  Gözde Kılıç Yaşın, Türk tarafının tavizler verdiğini söyledi.

Ankara'nın başdöndürücü gündemi arasında Kıbrıs Müzakereleri geri plana düştü. Müzakerelerde, “mülkiyet” başlığı ile kurulması hedeflenen federal yapıda "yönetim ve güç paylaşımı" konuları ele alındı. 

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Balkan ve Kıbrıs Araştırma Merkezi Başkanı Gözde Kılıç Yaşın, müzakerelerde gelinen noktayı Ulusal Kanal’a değerlendirdi; "Türk tarafı tavizler verdi" dedi.

Yaşın, KKTC Cumhurbaşkanı Musatafa Akıncı’nın “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bölgeye entegre olmuştur” çıkışının Annan planında bulunan “doksan bin Türk geri gönderilsin” talebinin hafifletilmesi olarak yorumladı. 

Kıbrıs Uzmanı Gözde Kılıç Yaşın, Birleşmiş Milletler denetiminde kapalı tutulan Maraş Bölgesi'nin Türkler'e ait olduğunun uluslararası mahkemelerce ispatlandığını da hatırlattı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder