banner864

Müzakerelerde kritik aşamaya gelindi! 16 Mart 2015, 19:04

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'in Lozan'da dün akşam yapılması planlanan nükleer müzakere görüşmesi bugüne ertelendi. Müzakerelerin Perşembe gününe kadar sürmesi bekleniyor.
ABD ile İran heyetleri arasındaki nükleer müzakerelere ilişkin görüşmeler İsviçre'nin Lozan kentinde başladı. İlk görüşme ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi arasında yapıldı. 
Görüşmeler kapsamında Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'in, dün akşam bir araya gelmesi bekleniyordu. Ancak Kerry'nin, müzakerelerin yürütüleceği otele geç gelmesi nedeniyle görüşme bugüne ertelendi.

Zarif, görüşme sonrası Belçika'nın başkenti Brüksel'de; Almanya, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları ile bir araya gelecek. Toplantıya AB Dışişleri ve Güvenlik Teşkilatı Yüksek Temsilcisi de katılacak.

Müzakerelerin 19 Mart Perşembe gününe kadar sürmesi bekleniyor. Taraflar arasında 31 Mart'a kadar ön anlaşma niteliğinde bir çerçeve anlaşması sağlanması hedefleniyor.

İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin son turu, 3-5 Mart'ta İsviçre'nin Montrö kentinde yapılmıştı. Nükleer görüşmelerde daha önce nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015'e kadar uzatılmıştı. İran ve 5+1 ülkeleri, 31 Mart'a kadar ön anlaşma niteliğindeki bir çerçeve anlaşma yapmak istiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar