banner864

Neçirvan Barzani: PKK’nın siyasi alanı Kuzey Irak değil Türkiye'dir 08 Temmuz 2015, 17:55

PKK ve Barzani arasında ipler yine gerildi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, "PKK’nın siyasi alanı Kuzey Irak değil Türkiye'dir" dedi. Barzani, PKK'nın, Kuzey Irak’taki statüsünün "misafirlik" olduğunu söyledi.
Erbil Yönetimi ile PKK arasındaki gerginlik büyüyor. Yıllardır Amerika denetiminde olan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nden beslenen PKK’nın varlığı, artık bölgede de sorgulanır oldu.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK’nın Kuzey Irak’taki statüsünün "misafirlik" olduğunu söyledi.

PKK’nın siyasi alanının Kuzey Irak değil Türkiye olduğunu belirten Barzani “Türkiye ile olan sorunlar çözülünce burada kalanlar da ülkelerine dönecektir” dedi.

Türkiye’deki PKK açılımının başarıya ulaşması gerektiğini belirten Barzani’ye göre; sorunlar Ankara ile diyalog halinde çözülmeli.

Bir süre önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İstihbarat Örgütütü Müsteşarı Mesrur Barzani de PKK’nın Kandil’deki varlığına ilişkin "Burası Irak toprağı ve buradan ayrılmak zorundalar” ifadesini kullanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'deki kantonlarda Barzani kuvveti istemediklerini açıklamıştı.

Erbil ile Kandil arasındaki gerginlik merkezlerinden bir tanesi de Irak'taki Sincar Bölgesi. Bölgede kanton oluşturmak istediğini açıklayan PKK’lılara Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, "Hepinizi öldürürüm" tehdidinde bulunmuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mustafa cenap aytepe :

misafi̇ri̇ni̇ türki̇yeye tati̇le mi̇ yolluyorsun denekki̇ hi̇maye edrek eylemleri̇ni̇ sen sağliyorsun arkandaki̇ ayiya güvenme kendi̇ başkanini öldüren abd si̇zi̇ yarin süpüegesi̇ni̇n önüne atar. si̇zi̇n hepi̇ni̇zi̇n şi̇mdi̇ türki̇yeden olma zamanin iz ama aptalsiniz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder