banner864

Nükleer müzakerelerde son durum 11 Kasım 2014, 18:28

Umman'ın başkenti Maskat'ta yapılan üçlü nükleer görüşmeler sona erdi. İran, Amerika ve Avrupa birliği heyetlerinin biraraya geldiği görüşmelerin ardından açıklama yapılmadı. Üçlü görüşmelerin ardından İran dışişleri bakan yardımcıları, önce Rusya ve Çin dışişleri bakanlarıyla ardından İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ile bir araya geldi.
Son Nükleer müzakereler için belirlenen 24 Kasım tarihi yaklaşırken kapalı kapılar ardında gerçekleşen üçlü nükleer görüşmeler sona erdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından basına açıklama yapılmadı.

Üçlü görüşmelerin ardından, İran dışişleri bakan yardımcıları, önce Rusya ve Çin dışişleri bakanlarıyla ardından da İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ile bir araya geldi.

Maskat'taki görüşmeler devam ederken İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, İran halkının yasal haklarını kabul etmesi gerektiğini belirtti. Cihangiri, "biz hukümet olarak her türlü yaptırıma hazırlıklıyız, Maskat görüşmelerinde olumlu sonuç çıkacağı konusunda iyimseriz" dedi. İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, yaptırımların kaldırılması için ciddi çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Öte yandan, İran nükleer atom enerjisi başkanı ve eski dışişleri bakanı Ali Ekber salihi bir dizi görüşmeler yapmak ve yeni bir nükleer santrallar kurma anlaşmaları imzalamak amacıyla Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar