O duvara delik açtılar 08 Kasım 2014, 19:48

Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıl dönümünde Filistinliler de Kudüs'teki Utanç Duvarı'na delik açtı. Balzyonlarla duvarı delen gençler Utanç Duvarı'na Filistin bayrağı dikti. İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısı bölgede tansiyonu iyice yükseltti. İsrail polisi 22 yaşındaki Filistinli bir genci vurarak öldürdü.
Filistinliler, Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıl dönümünde Utanç Duvarı'na bayrak dikti.

Duvar, 2002 yılında İsrail'in tarafından inşaa edilmişti. Filistinlilerin "Irkçı duvar" İsraillilerin "Güvenlik duvarı" dediği 8 metre yüksekliğindeki yapı dünyanın bir çok ülkesinde ise "Utanç duvarı" olarak adlandırılıyor.

İsrail'in, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa'yı bütün Müslümanların girişine kapatma girişiminin ardından Filistinli gençler, o duvara bakrak dikti. Balyozlarla duvarda delik açan gençler, Filstin bayrağıyla poz verdi.

Öte yandan İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları bölgede tansiyonu yeniden yükseltti. Kudüs'ta Cuma namazının ardından başlayan eylemler, Doğu Kudüs'e yayıldı. Filistinliler'i dağıtmak isteyen İsrail polisi plastik mermi ve gözyaşartıcı gaz kullanmaya başladı.

İsrail'in saldırılarına karşı, eylemler Tur, Silvan, Şafat, Er Ram ve İsaviye bölgelerine yayıldı.

Bölgelerdeki yollar Filistinliler tarafından araba lastiği ve bidonlarla kapatıldı. Sokak aralarına kurulan barikatlar ateşe verildi. Polis, Nasıra kentinde kendilerine saldırdığını iddia ettikleri Filistinli 22 yaşındaki bir genci vurarak öldürdü.

İsrail polisi ise Kudüs’ün çeşitli bölgelerinde ve özellikle Mescid-i Aksa çevresindeki yollardaki polis ve mühimmat sayısını artırdı. Cami avlusuna 35 yaş altı Filistinli erkek ve kadınların alınması yasaklandı. Mescide girenler de sıkı aramalardan ve uzun bekleyişin ardından içeri girebildi.

İsrail polisi, gece yaptığı baskınlarda da Doğu Kudüs'te 16, Cenin, Nablus, Beytüllahim, El-Halil başta olmak üzere birçok kentte 15 Filistinliyi gözaltına aldı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar