O uçağın İstanbul'a girmesine izin verilmiyor! 18 Şubat 2015, 10:45

 Yabancı havayollarının uçuş gerçekleştirmediği Libya’dan kalkan bir yolcu uçağı İstanbul’a düzenlediği sefer sırasında Mısır’ın hava sahasından geçişine izin vermemesi sebebiyle ülkesine geri dönmek zorunda kaldı.

Pazartesi günü IŞİD’in Libya’daki hedeflerine hava saldırısı başlatan Mısır, bu kez başkent Trablus’tan kalkan bir yolcu uçağının hava sahasından geçişine izin vermedi.

Trablus’tan İstanbul’a sefer yapan yolcu uçağı Avrupa Birliği’nin uçuş yasağı getirmesi nedeniyle Kıbrıs üzerinden değil Mısır üzerinden uçacaktı. Mısır’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Yabancı Havayolu şirketleri Libya’ya olan seferlerini ülkedeki şiddet olaylarının kontrol edilemez boyutlara ulaşması sebebiyle geçtiğimiz Temmuz ayında durdurmuştu. Libya’ya uçan tek havayolu olan Türk Hava Yolları da Ocak ayından bu yana sefer gerçekleştirmiyor.

Türkiye, Libya Havayolları’nın uçuş gerçekleştirebildiği sayılı ülkelerden biri konumunda. Bu uçuşların da engellenmesi halinde Libya'nın tecrit edilmiş hale gelmesi kaçınılmaz olacak.
(Hurriyet)
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar