banner864

O ülke de katılmayacağını açıkladı! 13 Eylül 2014, 15:11

Türkiye'nin ardından, Almanya da Amerika'nın IŞİD gerekçesiyle Suriye ve Irak'a düzenleyeceği saldırılara katılmayacağını açıkladı. Almanya, insani ve siyasi konuda yardım konusunu değerlendirecek.
Amerika'nın, Irak ve Suriye'de IŞİD'i öne sürerek saldırı planlarına Türkiye'nin ardından, Almanya'dan da veto geldi.

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Federal Parlamentoda yaptığı konuşmada, Amerika'nın IŞİD'e karşı başlattığı hava saldırılarına Almanya'nın katılmayacağını açıkladı. Kendilerine böyle bir talebin gelmediğini de belirten Dışişleri Bakanı, diğer konularda Almanya'nı üzerine düşeni yerine getireceğini söyledi.

Almanya, Irak ve Suriye saldırılarına katılmak yerine, insani ve siyasi yardımlar konusunu değerlendirecek. Bunun için gelecek hafta Perşembe günü Başbakan Angela Merkel bakanlıklarla temasa geçecek.

Almanya, saldırılara katılmayacak, ancak, Erbil'e 40 asker gönderecek. Bild gazetesinin haberine göre, Alman askerleri Peşmergeye, gönderilen silahları nasıl kullanacaklarını öğretecek.

Almanya, IŞID terör örgütünün ülke içindeki faaliyetlerine de yasak getirdi. IŞID için eylem ve çalışma yapmanın dışında, sosyal medyada sembol kullanan, propaganda yapan ve bağış toplayanlar para ve hapis cezasına çarptırılacak.

ulusalkanalcom.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar