banner864

Obama 1915 olayları ile ilgili konuştu 24 Nisan 2014, 15:30

ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan mesajını yayınladı. Dört paragraflık açıklamada, "Bugün Büyük Felekati anıyor ve 20'nci yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde hayatlarını kaybedenleri onurlandırıyoruz" ifadelerine yer verildi.
ABD Başkanı Barack Obama, 1915 tehciri ile ilgili geleneksel açıklamayı yaptı. Obama göreve geldiği günden bu yana yayınladığı 6’ncı mesajında da geleneği bozmadı "Ermeni Soykırımı" yerine Ermenicede "büyük felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

"Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20'nci yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde hayatlarını kaybedenleri onurlandırıyoruz. 99 yıl önce, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni katledildiğinde ya da ölüme yürüdüğünde yaşanan dehşeti hatırlıyor ve kaybedilen yaşamlar ve bu erkekler, kadınlar ve çocukların çektikleri acılar için yas tutuyoruz."


Obama, açıklamasında "Gerçeklerin tam, dürüst ve adil biçimde kabul edilmesi hepimizin yararına" ifadelerine yer verdi.ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

E.Özaydin :

birakin 100 yil öncesilie ugrasmayi da !..irakta 2 milyon sivil insanin katil sorumlusu amerikadir , bunun hesabini tarihe verin ,

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar