banner864

Obama'dan zamanlaması manidar eleştiri 09 Haziran 2015, 11:57

Almanya'da düzenlenen G7 Zirvesinde konuşan Obama, Türkiye'yi binlerce IŞİD'linin Suriye'ye geçişini önleyememekle suçladı. Seçim kampanyası boyunca Türkiye ile ilgili açıklama yapmayan Obama'nın bu eleştiriyi seçimlerin hemen ardından yapması dikkat çekti.
ABD Başkanı Barack Obama, Almanya'da düzenlenen G7 zirvesi'nde Türkiye'yi eleştirdi.

Zirvede alınan kararlarla ilgili açıklamalar yapan Obama, sözü Türkiye'ye getirdi.

Suriye ve Irak'a yabancı savaşçıların gitmesinin engellenmesi noktasında ilerleme kaydettiklerini belirten Obama "Hala binlerce yabancı savaşçının Türkiye'den Suriye'ye geçtiğini ve sonrasında da Irak'a gittiklerini görüyoruz" dedi.

Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesi gerektiğini vurgulayan Obama "Türk makamları bu problemi biliyorlar ancak IŞİD'e geçişleri önlemek için kapasiteyi tam olarak artırmış değiller." dedi.

Türkiye'deki seçim kampanyası boyunca Türkiye'yle ilgili açıklama yapmayan Obama'nın eleştirisinin Pazar günkü seçimlerin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

Ukrayna konusunada değinen Obama, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda şiddet uygulamaya devam ettiğini, G7 üyelerinin Rusya'ya yönelik yaptırımlara ve Ukrayna'ya destek vermeye devam edeceklerini de söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar