banner864

Obama IŞİD'e müdahale yetkisi verdi 08 Ağustos 2014, 12:26

Irak'taki IŞİD saldırılarıyla ilgili Amerika'dan sınırşı müdahale sinyali geldi. ABD Başkanı Barrack Obama, ABD Ordusu'na hava saldırısı düzenlemesi için yetki verdi. Gelişmeler üzerine toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, IŞİD örgütünün Irak'taki saldırılarını kınadı.
IŞİD'in Irak'ın kuzeyine yönelik saldırıları sonrası Amerika ve Birleşmiş Milletlerden açıklama geldi.

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in Irak’ın kuzeyindeki Amerikan personelini tehdit etmesi durumunda ABD ordusuna hava saldırısı düzenlemesine yetkisi verdi. Obama, ABD’nin Irak’a yeniden savaşmak için asker göndermeyeceğini de hatırlattı.

Obama'nın açıklamasnın ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de yazılı açıklama yaptı. Kerry, IŞİD'i kalıcı biçimde durdurmak için Irak'ta kapsayıcı bir hükümet kurulması gerektiğini belirtti.

IŞİD'in Irak'taki en büyük Hristiyan kasabası Karakuş'u ele geçirmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Fransa'nın çağrısıyla toplandı. Perşembe akşamı gerçekleşen acil toplantı sonucunda IŞİD örgütünün Irak'taki saldırıları kınandı.

Oturum sonrası Konsey'den yapılan açıklamada, Irak'taki azınlıklara ve IŞİD'in radikal ideolojisini reddedenlere karşı sistematik olarak baskı yapılmasının kınandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun IŞİD'in saldırılarındna en çok bölgedeki Hristiyan, Türkmen ve Ezidileri etkilediğini söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar