banner864

Obama, Netanyahu'yu fena fırçaladı! 22 Mart 2015, 16:35

Amerika ile İsrail arasında soğuk rüzgârlar esiyor. Seçimler sonrası Netanyahu'ya tebrik telefonu açan Obama, İsrail başbakanına fırça attı. Gergin geçen görüşmede Obama, Netanyahu'ya "Sana artık güvenmiyorum, başının çaresine bak" dedi.
Seçimlerden az bir farkla galip çıkmayı başaran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ile ABD Başkanı Obama arasında gergin bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği prtaya çıktı.

Obama İsrail Başbakan'ını hem tebrik etti hem azarladı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, Obama'nın geçen perşembe günü aradığı Netanyahu'ya "Amerika'nın İsrail politikasına ilişkin seçeneklerini yeniden gözden geçireceği uyarısında bulunduğunu" iddia etti.

Huffington Post haber sitesine konuşan Obama da, "İsrail'in uzun süreli güvenliği için, iki devletli çözümün tek yol olduğuna inancımızı sürdürdüğümüzü kendisine belirttim" dedi.

Netanyahu'ya seçim öncesi yaptığı açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı ilettiğini de ifade eden Obama, İsrail politikasına ilişkin seçenekleri yeniden değerlendirmek zorunda olduklarını da vurguladı.

New York Times ve İsrail TV kanalı Channel 10'un iddiasına göre ise Obama Netanyahu'ya, "Sana artık güvenmiyorum, başının çaresine bak" dedi.

Obama, Netanyahu'ya BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin İsrail aleyhindeki kararları veto etme uygulamasının artık son bulacağını ima etti.

İsrail medyasına göre Amerika'nın önünde 3 seçenek var. En olası seçenek; Obama'nın Filistin devleti ve Yahudi yerleşkeleri vetosunu kaldırması. İsrail'i korkutan ikinci seçenek ise Amerika'nın Filistin'in kurulmasını öngören karar tasarısını sunması. İsrail için kâbus anlamına gelen son seçenek ise Obama yönetiminin İsrail'e yaptırımlar uygulaması.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar