banner864

Obama'dan Rusya'ya tehdit gibi açıklama 18 Nisan 2014, 08:34

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın Ukrayna’daki istikrarsız durumun şiddetini hafifleteceğine ilişkin sözlerine şüpheci bir yaklaşım sergileyerek, “Geçmiş icraatlara bakıldığında buna güvenilebileceğini sanmıyorum” diye konuştu.
ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Ukrayna krizi ve Cenevre’de gerçekleştirilen zirve hakkında konuştu. Diplomasinin Ukrayna’daki durumun şiddetini hafifletebileceğini düşündüğünü belirten Obama, Cenevre’de varılan anlaşmanın gerekliliklerinin yerine getirilmesini umduğunu ifade ederken, “Bu noktada hiçbir şeyden emin olamayız. Geçmiş icraatlara bakıldığında buna güvenilebileceğini sanmıyorum” diyerek, ABD ve müttefiklerinin hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

Konuyla ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğünü ve gün içerisinde İngiltere Başbakanı David Cameron ile de görüşeceğini söyleyen Obama, geçtiğimiz hafta içerisinde de Avrupalı müttefikleriyle yaptığı görüşmelerde, Ukrayna’daki duruma yönelik gelişme görülmemesi durumunda uygulanacak ek yaptırımları ele aldıklarını aktardı.

Ukrayna’da görülen bölünmelerde ve karmaşada Rusya’nın eli olduğuna inandıklarını dile getiren Obama, Rusların bu tarz eylemlerinin kendi ülkeleri için de iyi olmadığını, bu eylemler sebebiyle zaten kötü olan ekonominin daha da kötüleştiğini kaydetti. Obama, Rusya’nın şimdi farklı bir yaklaşım sergileyebilme fırsatı olduğunu belirterek, “Asıl soru; Rusya’nın bölücü yönde kullandığı etkisini düzenin sağlanmasında kullanıp kullanmayacağı” diye konuştu.

Ukrayna konusunda askeri seçeneklerin masada olmadığının altını çizen Obama, “Ukrayna’daki durum askeri çözüme uygun olan bir durum değil” dedi.ABD Başkanı Barack Obama ayrıca, Güney Kore’deki feribot faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

İHA

Yorumlar

E. Özaydin :

abd ve batili diger ulkeler , ermanistanin karabag iskali konusunda ayni duyarliligi nicin göstermiyorlar?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder