banner864

Özel statü istedi! 28 Kasım 2014, 19:18

Kerkük Valisi Necmettin Kerim, özel bir statüye sahip olan Kerkük'ün, Kürdistan Bölgesi'nin bir parçası olmasını istediğini belirtti. Kerim, bunun için Arap ve Türkmenlerle fikir birliği içinde olunması gerektiğini ifade etti.
ORSAM'ın sorularını yanıtlayan Kerkük Valisi Necmettin Kerim, Irak'ta yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte Bağdat-Erbil ilişkilerinin onarılmasına yönelik umutların arttığını ancak bugüne kadar bunun gerçekleşmediğini söyledi.
IŞİD'in bazı bölgeleri kontrol altına almasının nedeninin Irak'ın gerçek bir ordusunun olmayışına bağlayan Kerim profesyonel ordu kurulması için siyasi partilerin askeri kontrolü ellerinden bırakmaları gerektiğini belirtti.

Kimsenin Kerkük'e bir şeyi zorla kabul ettiremeyeceğini ifade eden Kerkük Valisi, Kürtlerin Kerkük'ün Kürdistan Bölgesi'nin bir parçası olmasını istediğini iddia etti.

Vali, Kürdistan Bölgesi'ne katılıp katılmama konusunda herhangi bir oylama yapılmadan önce Kürdistan Meclisi'nin Arap ve Türkmenler ile bir araya gelip konuyu görüşmesi gerektiğini kaydetti. Vali Kerkük'ün özel statüsü olması gerektiğini de belirtti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar