Papa bu kez 'soykırım' demedi 22 Haziran 2015, 13:26

Tornio'da gençlerle biraraya gelen Papa Franciscus, 1915 olaylarından bahsederken nisanda dediği gibi 'soykırım' değil, 'büyük trajedi' ifadesini kullandı.
Tornio'da gençlerle biraraya gelen Papa Franciscus, 1915 olaylarından bahsederken nisanda dediği gibi 'soykırım' değil, 'büyük trajedi' ifadesini kullandı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, İtalya’nın Torino kentine düzenlediği ziyaretin ilk gününde, 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda yaşananlardan bahsederken bu kez söylemediği sözler nedeniyle dikkat çekti. Silah endüstrisine para harcayanları sert bir dille eleştiren ve ikiyüzlülükle suçlayan Papa Franciscus, 1. ve 2. Dünya Savaşı döneminde yaşanan olaylardan örnek verdi.

Nazilerin yaptığı Yahudi soykırımını ‘Holokost’ olarak nitelendiren Papa, 1915 olaylarından bahsederken ise en son yaptığı gibi ‘soykırım’ değil ‘Ermenistan’ın büyük trajedisi’ demeyi tercih etti.

NE OLMUŞTU?
Papa, Nisanda 1915 Olayları için düzenlenen pazar ayininde 1915 olaylarının ’20. yüzyılın ilk soykırımı’ olduğunu savunmuştu. Bunun üzerine Vatikan'ın AnkaraBüyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış, ardından da Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı'yı istişarelerde bulunmak üzere geri gelmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu “Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır” demişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini vurgulamıştı. (sputnik)


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar