banner864

Papa'dan sert Charlie Hebdo çıkışı 15 Ocak 2015, 17:43

Fransa'daki kanlı saldırıyada 10 çalışanını kaybeden mizah dergisi Charlie Hebdo ile ilgili Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus da konuştu.  Franciscus, "Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir. İnsanların inançlarıyla dalga geçemezsiniz" dedi.

Asya turu kapsamında Filipinler'e yapacağı ziyaret öncesi uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Papa Franciscus, Charlie Hebdo katliamıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Papa, "Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Özellikle bir insanın inancına hakaret edilmesi ya da alay edilmesi durumunda” ifadesini kullandı. Duruma ilişkin ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek de veren Franciscus, “Eğer Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız” diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

AV.YENAL ÜNSELİ :

pek ala sayin franciscus din diye tanimladiğimiz ritüeller ile insanlari siyasi amaçlarla kandirmak devletleri siyaset bilmi yerine dini usul ve saslarla yönetmeye kalkişmak ne derece doğru sizce

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar