banner864

Pekin'den Erdoğan'a cevap gecikmedi 09 Eylül 2014, 17:19

Müzakere süreci uzatılan füze ihalesinde en iyi teklifi veren Çin'e Amerika'nın itirazının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan rotayı Batı'ya çevridi. NATO zirvesi sonrası konuşan Erdoğan, "İkinci sıradaki Fransa yeni teklifler sundu, görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Pekin'in Erdoğan'a yanıtı gecikmedi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying "Türkiye'nin çıkarlarına uygun bir karar vereceğini umuyorum" dedi.
Müzakere süreci Ağustos ayında 4 ay daha uzatılan füze ihalesinde, en yüksek teklifi veren Çin ilk kez konuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, "Türkiye'nin çıkarlarına uygun bir karar vereceğini umuyorum" dedi.

Çin'in bu açıklaması, Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın füze ihalesiyle ilgili açıklamaları üzerine geldi. Erdoğan, "İkinci sıradaki Fransa yeni tekliflerle önümüze geldi. Şu anda Fransa ile görüşmelerimiz sürüyor" dedi, bu sözler "Çin füzesine NATO vetosu" olarak yorumlandı.

Türkiye'nin ilk uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesi 2013 Eylül ayında yapılmış, Çin firması Precision Machinery  Amerikalı ve Avrupalı şirketleri geride bırakarak en yüksek teklifi vermişti.

Amerika'dan gelen "Çin ile işbirliği güvenlik sorunu yaratır" şeklindeki itirazlar üzerine, ihale süreci uzatılmıştı.

Eğer uzun menzilli füze ihalesini Çin alırsa, füze bilgi birikimini Türkiye ile paylaşacak. Çin'in Türkiye'ye altyapı yatırımıyla, füzeler Türkiye'de üretilecek. Üretim Türkiye’de olacağından ambargo, bakım ve modernizasyon için dışa bağımlılık da kalmayacak.

Amerika ve Fransız şirketleri ise, tekonoloji paylaşımı ve altyapı yatırımına sıcak bakmıyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Ahmet MERİÇ :

Biz cüce ülke olduğumuz için büyük ülke ve onun büyük başkanı bize ne emir verirse biz onu yaparız bizim menfaatimizin ne önemi var önemli olan büyük ülkerin menfaatleri.bizim ne ülkemiz büyük nede büyük yöneticiseçebiliyoruz bunda yöneticilerin k Zerre kabahatı yok kabhat secmende boyu değil aklı bilgisi yüreği büyük olanı arasın bulsun seçsinler...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar