Pentagon'dan Türkiye açıklaması 13 Eylül 2014, 12:54

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon'dan, Türkiye ile ilgili açıklama geldi. Türkiye'nin Cidde'deki Amerikan planına imza koymamasını değerlendiren Pentagon Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlattı. Kirby, "Türkiye katkı sağlayacaktır. Ve onlar da olacaklarının, olmak istediklerinin işaretini verdiler" dedi.
Amerika'nın bölge ülkelerini IŞİD bahanesi ile Irak ve Suriye'ye sürme planına Türkiye'nin imza atmaması üzerine, Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon'dan açıklama geldi.

Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, düzenlediği basın toplantısında konuştu. Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu hatırlatan Kirby, "Biz Türkiye’ye özel bir istekle gitmedik. Bizim beklentimiz şu: Türkiye bir NATO müttefiği. Sırf coğrafi konumunun avantajı için bile bu çabanın bir ortağı olacak. Ve onlar da olacaklarının, olmak istediklerinin işaretini verdiler. Türkiye katkı sağlayacaktır. Bunu söylediler. Ama bunun nasıl ve ne zaman beyan edileceği Türk liderleri ve Türk halkına bağlı." dedi.

Türkiye'nin Amerika'nın bölge planlarına itirazı üzerine, Amerika diplomasi trafiğine hız vermiş, önce Pentagon Başkanı ardından da Amerika Dışişleri Bakanı Türkiye'ye gelmişti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar