banner864

Pentegon açıkladı: 400'den fazla asker göndereceğiz 16 Ocak 2015, 16:38

Amerika, Suriyeli muhaliflere askeri eğitim ve silah verilmesi kapsamında 400 asker görevlendireceğini açıkladı. Askerlerin hangi ülkeye gideceği ise belirtilmedi. 150 kişilik üçüncü Peşmerge birliğinin Şanlıurfa üzerinden Ayn el-Arap'a ulaştığı bildirildi.
Amerika, Suriyeli muhalifler için Mart ayında başlayacak eğit-donat projesi kapsamında 400 asker görevlendireceğini açıkladı.

Planı açıklayan Pentagon Sözcüsü James Brindle (Ceyms Brindıl), 400 askerin hangi ülkeye gönderileceğine dair net bir ifade kullanmadı.

Progmanın üç yıl sürmesi öngörülüyor. Ürdün ve Suudi Arabistan'da yılda 5 bin muhalif eğitim alacak. Türkiye, eğit-donat projesi için Amerika ile mutabakat imzalamadı.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, Erbil'den gönderilen üçüncü Peşmerge birliğinin Ayn el-Arap'a ulaştığını bildirdi. 150 kişilik Peşmerge ekibi, Erbil'den havayoluyla GAP Havalimanı'na geldi. Peşmergeler Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden kara yoluyla Ayn el-Arap'a geçti. Peşmergelerin geçişi sırasında Suruç-Mürşitpınar karayolu yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

Yeni ekip Ayn el-Arap'ta görev yapan mevcut Peşmerge birliği ile değiştirilecek.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar