Peşmerge Kerkük'ün güneyinde ABD uçaklarının desteğiyle operasyon başlattı 09 Mart 2015, 17:18

Irak'ta IŞİD'e karşı aynı anda iki operasyon yürütülüyor. Irak ve İran'ın başlattığı ortak operasyon ikinci haftasına girdi. 30 bin güvenlik gücünün katıldığı operasyonda önemli ilerlemeler sağlandı. Peşmerge güçleri de Amerika'nın desteğiyle Kerkük'ün güneyinde operasyon başlattı.
 Irak'ta IŞİD'e karşı başlatılan dev opreasyon ikinci haftaya girdi, bu kez de Peşmerge Amerika öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle operasyon başlattı.
İran Kudüs Gücü'nün ünlü komutanı General Kasım Süleymani'nin komutasında 30 bin güvenlik gücünün katıldığı dev operasyonda önemli ilerlemeler sağlandı. 

Tıkrit'in etrafındaki kuşatma daralıyor. Irak ordusu, Şii Haşdi eş Şabi milisleri, gönüllü aşiretler ve Irak savaş uçaklarıyla yürütülen operasyonda Tıkrit'in kuzeyindeki Beyci bölgesinin yüzde 60'ında hakimiyet sağlandı. 

Tikrit – Kerkük yolu üzerinde bulunan Fatha bölgesi Irak ordusunun kontrolüne geçti. Saddam Hüseyin'in doğduğu , Tıkrit'e 13 kilometre uzaklıktaki El Ayva köyü IŞİD'den geri alındı. 

Irak Ordusu Samarra Komutanlığı'ndan Orgeneral Abdülwahab Sa’idi, IŞİD örgütü mensuplarının 40 araçla Tikrit’ten, Kerkük’ün güney batısında bulunan Havice ilçesine doğru kaçtığını belirtti.

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, kendisine bağlı "Barış Tugayları"nı, Musul'un kurtarılması için orduyla hareket etmesini istedi.

Irak-İran ortak operasyonu 8'inci güne girerken, Peşmerge de Amerika'nın öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle Kerkük'te kent merkezi ile kentin güney ve güneydoğu bölgesine yönelik operasyon başlattı. 

Amerikan uçakları Musul, Kerkük , Felluce ve Ayn el-Arap çevresinde 12 hava saldırısı düzenledi. 

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin sınır komşusu Telabyad'ta Amerikan uçaklarının saldırısında IŞİD'e ait bir akaryakıt üretim tesisi vuruldu. Saldırıda IŞİD üyeleri ve rafineri çalışanlarının içinde olduğu en az 30 kişi öldü. Akçakale'de, bazı ev ve işyerlerinin camları kırıldı. 

Amerika Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, IŞİD'e karşı baharda Musul'da yapılması planlanan operasyonu görüşmek üzere Bağdat'a gitti.

ulusalkanal.com.trYorum Gönder

Çok Yorumlananlar