banner864

Putin Çin'e gitti 20 Mayıs 2014, 18:49

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, uzun zamandan bu yana beklenen Çin ziyaretine başladı. Putin'in gündemi yoğun.. Ziyarette; ortak askeri tatbikattan, devasa gaz anlaşmasına, Ukrayna krizinden, S-400 füzelerine kadar birçok konu var.
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 40 ülke ve uluslararası kurum temsilcilerinin katıldığı Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı öncesinde Çin'e gitti.

Putin'in iki günlük Çin ziyaretinde kapsamlı bir ortaklığın yeni aşaması ve stratejik işbirliği ile ilgili ortak bir deklarasyonun kabul edilmesi bekleniyor. Ziyaret kapsamında Çin lideri Şi Jinping ile bir araya gelecek olan Putin, hem ortak askeri tatbikatın açılışına katılacak hem de ekonomik ve stratejik açıdan önemli anlaşmalar imzalanacak.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Nisan ayı sonunda ziyaret ettiği Japonya'da "Diaoyü adalarının yönetiminin Japonya'da olduğu" söylemi Çin'de tepki ile karşılanmıştı. Rusya ile Çin'in ortak tatbikatı, Obama'nın "Yönetimi Japonya'da" dediği Diaoyü adalarının kuzeybatısında gerçekleştirilecek. Tatbikata iki ülkeden füze kruvazörü, destroyer, füze fırkateyni, denizaltı ve diğer yüzey ve su altı gemilerinden oluşan yirmi kadar savaş gemisinin katılacağı açıklandı.

Ziyaretin önemli başlıklarından biri de enerji anlaşması. Ukrayna krizi sonrası Avrupa Birliği'nin yaptırım tehdidine karşın Rusya, doğalgaz satışında Asya pazarına açılmayı planlıyor. Bu kapsamda Çin ile anlaşma imzalanması bekleniyor. S-400 füzelerinin satışına yönelik anlaşmanın da ziyaret kapsamında değerlendirileceği belirtiliyor.ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Timur :

rusya 30 yil gaz anlasmasi yapti demek ki 30 yil boyunca çinle rusya arasinda sorun olmayacak. iki kutuplu dünyada türkiyenin yeri neresi olacak ? seçilenin aklina göre ///

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder