banner864

Putin'den Çipras'a 'Türk Akımı' daveti 09 Nisan 2015, 13:25

Rusya ve Yunanistan enerji konusunda işbirliğinin derinleştirilmesi kararı aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye üzerinden geçecek “Türk Akımı” boru hattının Yunanistan’ı gelecekte bir ‘transit ülke’ konumuna getireceğini söyledi.
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras resmi temaslarda bulunmak için gittiği Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmede, enerji alanındaki işbirliğinin derinleştirilmesi kararı alınırken, "Türk Akımı" boru hattı projesinde Yunanistan'ın üstlenebileceği rol de gündeme geldi. 

Her iki lider de Rus gazını Türkiye üzerinden Yunanistan'a, oradan da Avrupa'nın güneyine taşıyacak boru hattı inşa edilmesi ile ilgilendiklerini belirtti.

Putin, Yunanistan'ın “Türk Akımı” boru hattına bağlanan hatlar inşa etmesi halinde, bir ‘jeopolitik aktöre' dönüşeceğini ve AB için en önemli transit ülke konumuna geleceğini belirtti. Putin, Yunanistan'ın bu sayede hem mali kaynak hem de istihdam yaratabileceğini vurguladı.

Rusya'nın Güney Akım projesini geçen yıl iptal etmesinin ardından, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan “Türk Akımı” projesi gündeme gelmişti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder