banner864

Putin maaşları yüzde 10 indirdi 06 Mart 2015, 14:26

Dolar Ruble savaşının kızıştığı Rusya'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin bütçede tasarrufu öngören bir kararnameye imza attı. Putin bu imza ile kendi maaşını da yüzde 10 indirdi
Rusya'da Dolar Ruble savaşı kızıştı, hükümet kemer sıkma kararı aldı.

Petrol fiyatlarının düşmesi ve doların aşırı değerlendirmesi Rusya'yı ekonomik krize soktu. Krize karşı ilk tedbir devlet başkanlığı bünyesinde çalışan personelde alındı. Devlet Başkanı Vladimir Putin bütçe giderlerinde tasarruf yapılmasını öngören kararnameyi onayladı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre krize bağlantılı kesinti yılsonuna kadar olan dönemini kapsayacak. 3 ayda bir yapılan ek ödemelerde yapılmayacak.

Rusya'nın milli petrol şirketleri de kriz nedeniyle zor günler geçiriyor. Gazprom hazineden 198 milyar ruble yardım talep etti. Bu para yaklaşık 3Milyar 286Milyon dolar yani yaklaşık 8Milyar 685Milyon liraya denk geliyor.

İmzaladığı tasarruf kararnamesi ile kendi maaşında da yüzde 10 kesinti yapan Putin'in geliri yılda yıla azaldı. Putin'in 2012'de 255Bin lira olan yıllık geliri 2013'te yaklaşık yüzde 40 azalarak 3 milyon 672 bin ruble yani yaklaşık 160bin liraya düştü.

Putin'in sahip olduğu araç ve gayrimenkullerse değişmedi. Rus liderin hâlâ iki dairesi 1500 metrekarelik arsası ve 3 aracı bulunuyor.
Etiketler

Yorumlar

Cengiz Dora :

putin'in iki dairesi, 3 aracı varmış. bizimkilere bakın. uçaklar, helikopterler v.s. kıyaslanmaz bile.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar