PYD Eş Başkanı Salih Müslim’den işbirliği çağrısı 03 Aralık 2014, 13:17

Ayn el Arab'da El Kaide ile bağlantılı IŞİD ile çatışma haline olan PYD; El Kaide'nin başka bir kolu olan El Nusra'ya işbirliği teklif etti. Açıklama PYD Eş Başkanı Salih Müslim'den geldi. "El Nusra ile hedefimiz bir" diyen Müslim, birlikte çalışabileceklerini, ancak Nusra'nın buna yanaşmadığını söyledi.
PKK'nın Suriye kolu PYD, El Nusra terör örgütüne işbirliği çağrısı yaptı. 

Çağrı PYD Eş Başkanı Salih Müslim'den geldi. Müslim, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nde yayınlanan bir gazeteye konuştu. 

Ayn El Arab'da El Kaide ile bağlantılı olan IŞİD ile çatışan PYD'nin bu önerisi, yine El Kaide ile bağlantılı olan En Nusra'da karşılık bulmadı. Müslim, El Nusra ile birlikte çalışabileceklerini, ancak Nusra'nın buna yanaşmadığını söyledi. 

Müslim, "Afrin, El Nusra Cephesi’nin tehdidi altında bulunuyor. El Nusra demokratik bir Suriye istiyor, biz de öyle. Hedefimiz birdir. Artık birlikte çalışabiliriz. Ancak onlar Kürtler’e savaş satıyor." ifadesini kullandı.

IŞİD'in Suriye ile ilgili bir projesi olmadığını belirten Müslim, Peşmergenin geçişinin Ayn El Arab'daki PYD'liler için moral olduğunu söyledi. Müslim, daha önce Rabia, Şengal ve Tel Koçer'de YPG ile Perşmerge'nin birlikte çalıştığını kaydetti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar