banner864

PYD Telabyad’a yerleşiyor 15 Haziran 2015, 18:19

Amerika’nın başını çektiği koalisyon Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD güçlerini bombalıyor. PKK’nın Suriye kolu PYD de saldırının ardından boşalan alanlara hızla yerleşiyor. Son olarak da Kürt koridoru planının stratejik vilayetlerinden TelAbyad’ın da PYD’nin kontrolü altına girdiği belirtildi. Böylece Suriye’deki PKK Türkiye’nin Akçakale sınır kapısına 1 km kadar yaklaştı.
PKK’nın Suriye kolu PYD, Türkmenler ve Arapların zorla göç ettirildiği Tel Abyad’a yerleşiyor. YPG ile Özgür Suriye Ordusuna bağlı Burkan El Fırat güçleri Akçakale sınır kapısına 1 km kadar yaklaştı.
Amerika’nın öncülüğündeki koalisyon güçleri Kürt Koridoru için bölgesel temizliği hızlandırdı. IŞİD’ten temizlenen bölgelere PKK’nın Suriye kolu PYD yerleşiyor. PKK’ya yakın ajanslarda yer alan haberlere göre Tel Abyad bölgesi  de PYD kontrolüne geçti. 

Haritadaki sarı bölgelerin genişmelesi Amerikanın bombardımanıyla birlikte PYD’nin ilerleyişini resmediyor.
Kobani ve Afrin bölgelerinin birleştirilmesi ve Akdeniz’e doğru ilerleyiş Amerika’nın Kürt koridoru planı açısından stratejik önemde. 
 
Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci son yaşananları Ulusal Kanal’a değerlendirdi. “Amerika’nın kürt koridoru planının ikinci aşaması Tel Abyad’ın PYD kontrolüne geçmesi” ifadesini kullandı. 

Cevizci Kürt koridoru planının son aşamasının Kobani ve Afrin arasındaki bölgenin PYD kontrolüne verilmesi olduğunu söyledi. 

Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva da yaşananların perde arkasında PKK’ya büyük Kürdistan kurma projesinin bulunduğunu belirtti. “Kerkük petrolleri Akdeniz’e ulaştırılmak isteniyor” ifadesini kullandı.  

Yuva PKK’nın ilerleyişinin en başta Suriye devletini rahatsız ettiğini de vurguladı.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

MEHMET TÜFEKÇİ :

yazik deği̇lmi̇ suri̇yeye,esada karşi çikanlar bunu hesap etmedi̇lermi̇.yoksa anlaşmami böyleydi̇.bu gi̇di̇şle kürdi̇stanin parçasi olmak kaçinilmaz olacak.bi̇r ülkeni̇n irzina böyle geçi̇li̇r

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar