banner864

Romanya'ya Alman Cumhurbaşkanı 17 Kasım 2014, 18:44

Romanya'da 2'nci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan isim belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Alman Kökenli Klaus Lohannis, rakibi olan Başbakan Victor Ponta'yı ezici bir farkla geçerek ülkenin yeni Cumhurbaşkanı seçildi.
Romanya'da ikinci tura kalan ve iki ismin yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanan belli oldu.

Adaylardan biri Romanya Başbakanı sosyal demokrat Victor Ponta, diğeri ise Merkez sağın Alman kökenli temsilcisi Klaus Iohannis'ti.

İkinci tura kalan seçimlerde tekrar sandık başına giden Rumenler, 25 yıl önceki rejim değişikliğinden bu yana farklı bir sonuca imza attılar.

Başbakan olmanın avantajıyla seçim kampanyasını yürüten ve rakibine yönelik karalama çalışmaları yapmakla eleştirilen Başbakan Ponta, sandıktan yenilgiyle ayrıldı.

Rumenler Alman kökenli Klaus Iohannis'i Cumhurbaşkanı seçtiler. Seçimde ülkedeki genç nüfusun oyları etkili oldu. Daha önce 4 kez üst üste Sibiu Belediye Başkanı seçilen Iohannis, rakibi karşısında ezici bir başarı elde etti.

2 Kasım'da yapılan ilk tura katılım düşük kalmıştı. Alman asıllı siyasetçi, ilk turda güçlü rakibi Başbakan Victor Ponta'nın yüzde 10 gerisinde kalmıştı.

Romanya'da halk seçiminin ikinci turu için dün sandık başına gitti. Seçime katılım oranı ilk tura oranla 3 kat fazla oldu. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, merkez sağın adayı Klaus Iohannis oyların yaklaşık yüzde 52'sini alarak ülkenin yeni lideri olmaya hak kazandı.

Muhalefetin de desteğiyle seçimi kazanan Iohannis, zaferini seçmenleriyle birlikte Bükreş'te kutladı. Iohannis, görevi Traian Basescu'dan devralacak.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar