banner864

Rusya hedefi açıkladı 10 Eylül 2014, 16:28

Amerika'nın "yeni Ortadoğu stratejisi" doğrultusunda bölgesel koalisyon planı devreye sokuldu. Amerika'nın çağrısı üzerine, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde yarın IŞİD zirvesi düzenlenecek. Zirveye Türkiye de katılacak. Koalisyon planı çerçevesinde, Dışişleri Bakanı John Kerry de bölge turlarına hız verdi.
ABD yeni Ortadoğu stratejisi çerçevesinde oluşturmaya çalıştığı "bölgesel koalisyon" girişimine hız vermeye çalışıyor.

Obama'nın, "IŞİD'e karşı başta Türkiye olmak üzere Sünni ülkeler rol almalı" çağrısı üzerine Türkiye, Mısır, Ürdün ve Körfez ülkeleri yarın Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bir araya gelecek. Zirvede Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek.

Cidde'deki zirve öncesi ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de diplomasi trafiği başlattı. Suudi Arabistan ve Ürdün'de temaslarda bulunan Kerry'nin koalisyona destek arayışında bir sonraki adresi Irak oldu. Bağdat'ta yeni oluşturulan hükümeti ziyaret eden Kerry, Başbakan Haydar el İbadi'yle de bir araya gelecek.

Amerika'nın yoğun diplomatik temasları sürerken, Rusya'dan da önemli bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Amerika IŞİD'i bahane ederek Suriye'ye saldıracak" dedi. Lavrov, ABD'nin böyle bir adım atması durumunda Ortadoğu'daki krizin hızla yayılacağını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar