banner864

Rusya ile Çin'den çarpıcı hamle 13 Ağustos 2014, 19:36

Dolar'ın uluslararası piyasalardaki hakimiyeti ve Amerikan ekonomisi derinden etkilenecek. Rusya ve Çin, kaşrılıklı ödemelerde Dolar yerine kendi paralarını kullanmak üzere prensipte anlaşmaya vardı.
Rusya ve Çin, karşılıklı ödemelerde dolar yerine kendi paralarını kullanmak üzere taslak anlaşma hazırladı.

Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre Rusya Merkez Bankası ve Çin Halk Bankası tarafından hazırlanan taslak anlaşma çerçevesinde taraflar ödemeleri kendi paralarında yapacak.

Son aşamaya gelen anlaşmaya göre Rusya ve Çin şirketleri istedikleri miktarda, kendi paraları karşılığında Amerikan dolarını dışlayarak karşı tarafın para birimini satın alabilecek. Bu durum iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmakla beraber Amerikan bankalarını da pasifize edecek.

Anlaşmanın yürülüğe girmesiyle birlikte Amerikan ekonomisi de derinden etkilenecek. Çünkü, Rusya ve Çin'in dış ticaret alanında Amerikan dolarının payı yüzde 75 civarında ve bu ticari işlemler Amerikan bankaları aracılığıyla yapıldığı için bu aynı zamanda Amerikan ekonomisi için ciddi gelir kaynağı oluşturuyor

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

mahmut çevik :

sayin prof.dr.haydar baş ın milli ekonomi politikası nı rusya uygulamaya başlamıştır.bu uygulama ile abd nin ekonomi krizine gireceğini yakında göreceksiniz.umarım halkımız sayın prof.dr.haydar baş a sahip çıkar ve milli ekonomi modelini kendi ülkemiz de tam anlamıyla uygulanır.

muharrem elçi :

abd nin ipini çekme kararı aldıklarının ilk göstergesini hayata geçiriyorlar.bye bye sam amca

Murat :

bu iyi haber

Caner :

cok güzel sevindim

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar