banner864

Rusya Kırmızı Kitap'a yeniliyor 12 Kasım 2014, 17:57

NATO ve Amerika Kırmızı Kitaba giriyor... Rusya Askeri Doktrin Kitabı'nı yeniliyor. Gelecek ay yayınlanacak Askeri Doktrin Kitabı'nda Amerika ve NATO'nun "tehdit" sayılacağı belirtiliyor.

Rusya Kırmızı Kitap'a yeniliyor paylaşan: ulusalkanal
NATO ve Amerika Kırmızı Kitaba giriyor... Rusya Askeri Doktrin Kitabı'nı yeniliyor. Gelecek ay yayınlanacak Askeri Doktrin Kitabı'nda Amerika ve NATO'nun "tehdit" sayılacağı belirtiliyor.

Rusya, askeri doktrin kitabını değiştiriyor, Amerika ve NATO'yu "tehdit" kapsamına almaya hazırlanıyor.

Moskova Kırmızı Kitabını değiştirmeye hazırlanıyor. En son 2010 yılında değiştirilen askeri doktrin kitabı yenileniyor.

Değişikliğe, Rusya Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Mihail Popov'un Eylül ayında yaptığı açıklamalar ışık tuttu. Popov, "Şüphem yok ki, NATO üyesi ülkelerin sınırlarımıza dayanan askeri genişlemeleri Rusya için askeri dış tehdit olacaktır" dedi. Popov, Amerika'nın, Rusya sınırındaki Baltık ülkelerine asker ve silah göndermesini örnek gösterdi.

Amerika ve NATO ülkelerinin stratejik taarruz potansiyelini artırdığına dikkat çeken Popov, bu ülkelerin füze savunma sistemlerinin genişlettiğini ve ses hızını aşan silahları envanterlerine kattığını hatırlattı.

Rusya’nın son olarak 2010 yılında yenilediği ‘kırmızı kitabında’ mevcut dış tehditler, NATO’nun genişlemesi, komşu ülkelere yabancı asker konuşlandırılması, bölge ülkelerinin istikrarsızlaştırılması ve batılı ülkelerin füze savunma kalkanı olarak sıralanıyordu.

Rus diplomatlar ve siyasi analistler Moskova’nın ayrıca ‘Şangay İşbirliği Örgütü’nü de güçlendirerek NATO’ya alternatif bir yapı haline getirmeyi hedeflediğini söylüyor. Şangay İş birliği Örgütü’nde Rusya’nın dışında Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan bulunuyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

selim erdenen :

lütfen başlığı düzeltir misiniz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder