Rusya'da dev kütüphanede yangın 31 Ocak 2015, 13:56

Rusya'nın başkenti Moskova'daki, içinde milyonlarca tarihi belge ve kitap bulunan Sosyal Bilimler Akademik Enstitüsü Kütüphanesi'nde (INION) dün gece büyük bir yangın çıktı.

Rusya'da dev kütüphanede yangın paylaşan: ulusalkanal
Sputnik'te yer alan habere göre; Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'na göre Moskova saatiyle gece 10.00 civarında kütüphanenin üçüncü katında başlayan yangın 2 bin metrekarelik bir alana yayıldı ve binanın çatısının çökmesine neden oldu.


YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bakanlığa göre yangına, 147 kişiden oluşan bir itfaiye ekibi tarafından müdahale ediliyor. Yangın söndürma çalışmaları 12 saatten uzun bir süredir devam ediyor.Rus yetkililer, kütüphanedeki yangının kısa devre sonucu çıkmış olabileceğini belirtiliyor.

BİLİM VE KÜLTÜR TARİHİ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP

Olay sonucunda ölen ya da yaralanan olmadığı bildiriliyor, ancak yangında yitirilen kitap ve belgelerin bilim ve kültür tarihi için büyük bir kayıp olduğu söyleniyor. 1918 yılında kurulan INION Kütüphanesi'nde, eski Slav dillerinde yazılmış benzersiz metinler, UNESCO kayıtları ve 1700'lü yıllara ait yabancı parlamento raporları gibi önemli belgeler ve 14 milyon kitap bulunuyordu.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar