Rusya'da muhalif lider öldürüldü 28 Şubat 2015, 13:37

Rus muhalif lider ve eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov, Moskova'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Putin, cinayetle ilgili "Bu acımasız cinayet, sipariş belirtilerine sahip ve kesinlikle provokasyon niteliği taşıyor" dedi.
Rusya’nın önemli muhalif liderinden eski Başbakan Yardımcısı Boris Nemtsov başkent Moskova’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Moskova Emniyeti'nin açıklamalarına göre, Nemtsov bir kadınla beraber Kızıl Meydan yakınlarındaki köprüde yürüyordu. Beyaz renkli binek araçtan inen saldırgan Nemtsov'a 6 el ateş açtı. Rus muhalif Nemtsov olay yerinde hayatını kaybetti. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. 

1 Mart'ta düzenlenmesi planlanan büyük muhalif eylemin organizatörlerinden olan Nemtsov'un, uzun zamandır tehdit mesajları aldığı ve bunları polisle paylaştığı iddia edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cinayetle ilgili gelişmeleri doğrudan takip edeceğini açıkladı ve faillerin bulunmasını istedi. Putin, "Bu acımasız cinayet, sipariş belirtilerine sahip ve kesinlikle provokasyon niteliği taşıyor" dedi.

Boris Nemtsov, 1991-1997 yıllarında Nijegorodskaya Eyaleti Valiliği, 1997-1998 yıllarında ise Akaryakıt ve Enerji Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Nemtsov muhalif PARNAS Partisi'nin eşbaşkanıydı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar