banner864

Rusya'dan bir hamle daha 26 Kasım 2014, 18:42

Rusya, Abhazya ile İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı. Anlaşmayla Moskova, Abhazya’nın tanınması yönünde çaba göstereceği taahhüdü veriyor. Anlaşmaya ilk tepkiler de Gürcistan, Avrupa Birliği ve NATO'dan geldi.
Rusya, 2008’de "bağımsız devlet" olarak tanıdığı Abhazya ile İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı. Anlaşma, Rusya ve Abhazya arasında kapsamlı bir işbirliğini içeriyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile birlikte Soçi’de imzaladığı anlaşma 10 yıllığına imzalandı. 5 yılda bir yenilenecek olan anlaşmaya göre;

"Rusya, Abhazya’nın uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi için çaba harcayacak. Taraflardan birine saldırı olursa diğeri bunu kendine yapılmış sayıp her türlü yardımı yapacak. Rusya ve Abhazya bir yıl içinde ortak savunma birliği oluşturacak. Abhazya ordusu 3 yıl içinde Rusya tarafından modernize edilecek. Abhazların Rusya vatandaşlığına geçme prosedürü de kolaylaştırılacak."

Anlaşmadaki en önemli nokta ise Moskova’nın Abhazya’nın tanınması yönünde çaba göstereceği taahhüdü.

Anlaşmaya ilk tepkiler de geldi. Gürcistan Rusya’yı "Abhazya’yı ilhak etmeye çalışmakla" suçladı. Avrupa Birliği, "Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukukun ihlali" eleştirisini yöneltti. NATO’dan da "Anlaşmayı tanımıyoruz" açıklaması geldi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar