banner864

Rusya'ya katılma çağrısı 13 Mayıs 2014, 14:54

11 Mayıs'ta yapılan referandum ile Ukrayna'dan ayrılma kararı alan Donetsk ve Lugansk kentleri bağımsızlığını ilan etti. Rusya topraklarına katılmak için Moskova'ya çağrı yapan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri, birleşmek için görüşmelere başladı.
Referandumda çıkan bağımsızlık kararının ardından Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk ve Lugansk kentleri halk cumhuriyeti kurduklarını ilan etti.

Egemenlik ilanının ardından Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri birleşme konusunda müzakerelere başladı.

Referandumun ardından, öngörülen ikinci adıma da geçildi. Donetsk ve Lugansk, Rusya topraklarına katılmak için Moskova yönetimine çağrı yaptı. Referandum karalarına saygılı olduklarını açıklayan Rusya'dan henüz bri yanıt gelmedi.

Amerika ve Avrupa Birliği'nden bağımsızlık ilanına tepki geldi. Beyaz Saray, referandum sonuçlarını yasadışı ilan etti ve tanımadığını açıkladı. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, "Tanıyacağımız tek seçim Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak başkanlık seçimleri olacaktır" dedi.

Avrupa Birliği ve Kanada, Rusya'ya bağlanan Kırım'a yönelik yaptırımlarını genişletirken, bir karşı adım da Rusya'dan geldi. Rus doğalgaz devi Gazprom, 3 Haziran'a kadar borcunu ödemezse, Ukrayna'nın doğalgazını keseceğini bildirdi. Ayrıca, Gazprom, Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatında haziran ayından itibaren ön ödeme sistemi uygulayacağını da açıkladı.ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar