banner864

Sandworm saldırısı NATO ve AB’yi hedef aldı 20 Ekim 2014, 14:09

Trend Micro Sandworm güvenlik açığına karşı uyarıyor. Sandworm NATO ve AB başta olmak üzere Avrupa’daki birçok kurumu hedef alıyor.
Trend Micro Sandworm güvenlik açığına karşı uyarıyor. Sandworm NATO ve AB başta olmak üzere Avrupa’daki birçok kurumu hedef alıyor.

Bilgisayar korsanları tarafından başta NATO olmak üzere Avrupa Birliği’ndeki birçok kurum ve özel işletmeyi hedef alan bir siber saldırı gerçekleştirildi. Genellikle büyük ölçekli kurumların kullandığı ve kısaca SCADA olarak adlandırılan merkezi yönetim, denetleme ve bilgi toplama sistemlerini hedef alan saldırı ile kurumlardan çeşitli bilgiler sızdırılmaya çalışıldı.

İnternet ve veri güvenliğinde küresel çözüm sağlayıcı Trend Micro uzmanları Kyle Wilhoit ve Jim Gogolinski’nin yaptığı araştırmaya göre korsanlar tarafından Windows işletim sistemi üzerinde Sandworm isimli bir güvenlik açığı kullanıldı. Saldırıda Windows üzerinden çalıştırılan SCADA alt yapısındaki CIMPLICITY isimli bir akıllı operatör paneli hedef alındı. Microsoft ise saldırının oraya çıkmasının ardından Sandworm açığına karşı bir güvenlik yaması yayınladı.

Saldırıyı inceleyen Trend Micro uzmanları Rusya’ya karşı söylemleriyle tanınan Ukraynalı politikacı Oleh Tiahnybok adına gönderilen sahte e-postaların zararlı yazılımı yaydığını belirledi.

Trend Micro Deep Security ve Intrusion Defence Firewall( IDF) eklentisi içeren Office Scan ürünüyle Sandworm güvenlik açığına karşı koruma sağlıyor.

Trend Micro hakkında:


Global pazarda bulut güvenliği konusunda lider Japon firması Trend Micro (TSE: 4704), iş dünyası ve tüketiciler için içerik güvenliği ve tehdit yönetimi çözümleri ile dijital bilgi paylaşımında daha güvenli bir dünya yaratır. Sunucu güvenliği konusundaki 25. yılına ulaşan, öncülüğü ve deneyimi ile müşterileri ve iş ortaklarının istemci, sunucu ve bulut bazlı güvenlik konusundaki güvenlik ihtiyaçlarını, yeni tehditleri daha hızlı şekilde durdurarak ve fiziksel, sanal ve bulut ortamlarındaki datayı koruyarak sağlar. Trend Micro’nun Trend Micro™, Smart Protection Network™ ve dünya genelindeki 1000’in üzerinde tehdit uzmanı ile desteklenen bulut güvenliği altyapısı, endüstri lideri bulut bilişim güvenlik teknolojisi, ürünler ve servisler sayesinde tehditler internet üzerinde daha gelişme aşamasındayken durdurulur.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar