banner864

Silahlı gruplara yardım yasası onaylandı 18 Eylül 2014, 12:01

Amerika, Suriye'de savaşan terör gruplarına yardım için harekete geçti. Amerikan Temsilciler Meclisi, "IŞİD'le mücadele" adı altında Suriye'deki silahlı gruplara askeri ekipman ve eğitim verilmesini öngören yasayı onayladı. Yasa Senato Genel Kurulu'nda da onaylanırsa, Amerikan silahları Suriyeli terör gruplarına iletilecek.
ABD'in "IŞİD'le mücadele" gerekçesi, Suriye'deki terör gruplarına yardımın yolunu açtı. Amerikan Temsilciler Meclisi, Suriye'deki silahlı gruplara askeri ekipman ve eğitim verilmesini öngören yasayı onayladı.

Yasaya göre Obama 11 Aralık'a kadar Suriyeli grupların silahlandırılması konusunda geniş yetkiye sahip olacak. Yasanın Senato tarafından da onaylaması halinde Amerikan silahları kısa sürede Suriye'ye ulaşacak.

Obama, yasayı onaylayan Meclis'e teşekkür etti, kararı "önemli bir adım" olarak tanımladı. Obama, Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı savaşan grupların silahlandırılmasının "siyasi krize çözüm" sağlayacağını savundu.

Amerikan askerinin Suriye'ye ayak basmayacağını öne süren Obama, bu grupların Suriye dışındaki karargâhlarda eğitileceğini belirtti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

gökmenmercan :

tam emperyalist USA

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder