banner864

Soğuk savaş rüzgarı 03 Mart 2014, 21:32

Ukrayna'da soğuk savaş rüzgarları esmeye başladı. Rus askerlerinin Kırım'da kontorlü ele almasının ardından ipler gerildi. Amerika Başkanı Obama, bir buçuk saat boyunca Rusya'lı mevkidaşı Putin ile görüştü. Obama, Rusya'dan Kırım'daki askerini çekmesini istedi. Rusya'nın yanıtı, Akdeniz'deki iki savaş gemisini Karadeniz'e çağırmak oldu. Amerika'nın da Akdeniz’de bulunan 6’ncı Filosu'dan savaş gemilerini Karadeniz'e yönlendirdiği iddia edildi.
Rusya ile Amerika arasında Ukrayna üzerinden haftalardır tırmanan kriz görünürlük kazandı. Ukrayna'da soğuk savaş rüzgarları esmeye başladı.

Amerika ile Rusya başkanlarının telefon diplomasisini askeri alanda atılan adımlar izledi.

Rusya Akdeniz'deki iki savaş gemisini Kardeniz'e çağırdı. Saratov ve Yamal adlı Rus savaş gemileri, Çanakkale Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e doğru yol aldı.

Bir karşı adım da Amerika'dan geldi. Osnet Daily Reports adlı internet sitesi, Amerika'nın Akdeniz'e bulunan 6'ncı Filo'daki uçak gemisi USS George H.W. Bush'u rotasını değiştirerek Ege Denizi'ne yönelttiğini bildirdi. Ancak, Montrü Boğazlar sözleşmesi gereği, 8 bin tonajjın üzerindeki ağır savaş gemileri Boğazlardan geçemiyor.

Savaş gemilerinin hareketine neden olan krize telefon diplomasisi de çare olmadı. Obama'nın eli belinde telefonla konuştuğu kişi Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin. Obama Putin'den Ukrayna'daki askerlerini geri çekmesini istedi. Putin bu isteği Ukrayna'daki Rusların ve Rusya'nın çıkarlarını gerekçe göstererek reddetti. Öceki gün yapılan görüşme tam 90 dakika sürdü.

Almanya, soğuk rüzgarların estiği Amerika-Rusya geriliminde, Rusya'dan yana tavır aldı. Putin'le görüşen Alman Başbakanı Angela Merkel, "Biz duruma uygun davranıyoruz. Ukrayna’daki Rusları korumalıyız" dedi.

İngiltere Dış İşleri Bakanı William Hague (Vilyım Hag) ise, Rusya üzerinde diplomatik baskı uygulamak için, Kiev'e gitti.

Kırım'da ise Rusya'nın hakimiyeti kendini hissttirdi. Resmi binalar Rus askerlerinin korumasına geçti. Sokaklardaki Rus askerlerine halkın destek verdiği görüldü.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

aa :

şamli tayyereyi göndersinler o bir haftada moskovada namazini kilar lenin meydaninda kahvesini icer döner diyemiyecegim cünkü rusya suriyeye benzemez

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder