banner864

"Son 40 yılın krizi yaşanıyor" 20 Kasım 2014, 20:00

"Türkiye ile ABD arasında son 40 yılın en derin krizi yaşanıyor." ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Ankara-Washinton hattında gelinen noktayı bu ifadelerle değerlendirdi. Pearson, iki ülkenin 1974’ten beri hiçbir krizi bu kadar farklı görmediklerine dikkat çekti.
ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, Suriye, PKK ve IŞİD konularında ayrı düşen Türkiye ve ABD arasında son 40 yılın en derin krizinin yaşandığını belirtti.

Ankara ile Washington arasındaki gerilimin, iki ülke arasındaki ilişkilere darbe vurduğunu belirten Robert Pearson’dan çarpıcı açıklamalar yaptı.

Washington merkezli Ortadoğu Enstitüsü için bir makale kaleme alan Pearson, iki ülke başkentleri arasında 2003’teki tezkere krizinden beri böyle bir kriz yaşanmadığını belirtti. Pearson, "Hatta bunun 1974’teki Kıbrıs anlaşmazlığından bu yana yaşanan en ciddi kriz olduğu kanaati taşıyanlar var" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin desteği olmadan ABD’nin istikrarlı bir koalisyon kuramayacağını söyleyen eski büyükelçi, gerginliğin nedenlerini sıraladı.

"Türkiye 3 konuda haklı. Bir, Esed iktidarda kaldığı sürece bölge istikrara kavuşamaz. İki, PKK ve PYD Kobani’den kahraman gibi çıkarsa çözüm sürecinde PKK’dan istikrar bozucu ve kabul edilemez talepler gelebilir. Türkler PKK’dan şüphelenmekte haklı. Üç, ABD hâlâ IŞİD’e ilişkin net bir strateji ortaya koyamadı"
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar