banner864

'Şu anda iki belirgin eğilime sahip' 12 Mayıs 2014, 00:05

Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 20-21 Mayıs tarihlerinde Çin'in Shanghai kentinde düzenlenecek. Konferansta Asya'daki en büyük güvenlik meseleleri ele alınacak. Konferans'ın Asya'da güvenlik ve istikrarın korunmasıyla güvenlik yapısının oluşumunu önemli bir şekilde etkileyeceği bildirildi.
1992 yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in önerisiyle kurulan çok taraflı forum olan AİGK, Asya'da barış ve gelişmeyi güçlendirmeyi hedefliyor. Çin, Rusya, Afganistan, İran, İsrail, Filistin, Türkiye ve Irak konferansın üye ülkeleri arasında yer alıyor. Adı geçen ülkelerin yüz ölçümü Asya kıtasının yüzde 90'ını, nüfusu ise dünyanın yarısını oluşturuyor. Ekonomik açıdan bakıldığında, üye ülkelerin ekonomileri toplamı, dünya gayri safi hasılasının üçte birine denk geliyor. Öte yandan, Asya, farklı milletler, dinler ve medeniyetlerin dünyada en fazla çeşitlilik gösterdiği kıta.

Öte yandan, "AİGK: Asya'da Diyalog, Güven ve İşbirliği Platformu" temalı bir forum dün Çin Dışişleri Bakanlığı'nda yapıldı. Forumda konuşan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Cheng Guoping, 21. Yüzyıla girdikten sonra geleneksel olmayan güvenlik tehditlerinin arttığını, Asya'da terör, bölücülük ve aşırıcılıktan oluşan "3 kötü gücün" yanı sıra, çeşitli yeni tehdit ve meydan okumaların yoğun şekilde ortaya çıktığını ifade etti.

Cheng şunları söyledi:

"Şu anda Asya iki belirgin eğilime sahip: Asya bir yandan küresel ekonomik büyüme ve uygarlık gelişimine lokomotiflik ediyor, diğer yandan yoğun ve ciddi güvenlik ve çatışmalara sahne oluyor. Asya'nın karşı karşıya olduğu çetin meseleler arasında üç kötü güç, uyuşturucu ve mafya dikkat çekiyor. Çevre ve enerji gibi geleneksel olmayan güvenlik sorunları da belirginleşiyor"


Fırsatlar ve zorluklarla karşı karşıya bulunan Asya'da barışın korunması, güvenliğin oluşturulması ve gelişmenin hızlandırılması, Asya ülkelerinin başlıca müşterek sorunları. Cheng, bu bağlamda 3 önemli çözüm önerisi ortaya koydu:

"İlk olarak Asya bilinci güçlendirilmeli. Asya ülkeleri ortak çıkar ve güvenliğe dayalı müşterek kader bilincini pekiştirmeli. İkincisi Asya sorumluluğu pekiştirilmeli. Asya ülkeleri daha etkin bir şekilde, Asya işlerine katılmalı, dayanışma gücü, kalkınma gücü ve işbirliği gücü olmalı. Son olarak Asya yolu teşvik edilmeli. Tarih boyunca Asya, farklılıklara saygı duyarak, hoşgörü içinde anlaşmazlıkları çözerek işbirliği örneği sergiledi. Gelecekte Asya, yine bu şekilde tehdit ve zorlukları çözecek."

Kuruluşundan bu yana 3 kez gerçekleştirilen konferansta, Asya'da işbirliğine dayalı güvenlik için çeşitli alanlarda güvenlik önlemleri tespit edildi. Ayrıca, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele ve çölleşmenin önlenmesi gibi çeşitli alanlarda iletişim mekanizmaları kuruldu.

Diğer yandan, Shanghai'da düzenlenecek AİGK Toplantısı'yla dönem başkanlığı Çin'e geçecek. Bu konu hakkında da konuşan Cheng, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı Xi Jinping konferansa başkanlık edecek ve Asya'da güvenlik sorunuyla AİGK'in geleceğine yönelik bir konuşma yapacak. Konferansta bulunacak çeşitli ülkelerin liderleri de güvenlik meselesine ilişkin fikirlerini aktaracak. İnanıyorum ki, konferans Asya'nın güvenliği ve istikrarının korunmasıyla Asya'da güvenlik inşasını önemli bir şekilde etkileyecek. "
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar