banner864

Suriye'de AKP'ye yakın gruba Mısır vetosu 20 Nisan 2015, 14:32

Nisan ayının ilk haftasında Moskova’da, Suriye Devleti ve muhalifleri bir araya getirmek adına düzenlenen toplantıya AKP’ye yakınlığı ile bilinen Suriye Ulusal Koalisyonu’nun katılmadığı öğrenildi.
Kahire ve Moskova yönetimlerinin çabası ile ilki Kahire’de düzenlenen Suriye’de siyasi çözüm toplantılarında Beşar Esad yönetimi ve Suriyeli “ılımlı muhalif” gruplar arasında iletişim amaçlanıyor. 

Son olarak Moskova’da düzenlenen toplantıya merkezi İstanbul’da bulunan Suriye Ulusal Koalisyonu’nun katılmadığı ve bu grubun Mayıs başında Kahire’de yapılması planlanan toplantıya davet edilmeyeceği bilgisi basınla paylaşıldı.

Al Ahram gazetesine konuşan Mısır Dışişleri kaynakları, “Suriye Ulusal Koalisyonu’nun içinde Müslüman Kardeşlerin başı çekmesi ve Koalisyonun başına Türk vatandaşlığı verilen Halid Hocan’nın getirilmesinin Mısır’ı rahatsız ettiği” değerlendirmesinde bulundular.

Ocak ayında, Suriye Ulusal Koalisyonu’nun başkanlığına üstlenen Halid Hoca, AKP’ye yakın bir çizgi izlemesi ile tanınıyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu içinde Türkiye ve Katar’ın desteklediği “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” ve ABD-Suudi destekli gruplar arasında mücadelenin derinleştiğine yönelik yorumlarda Mısır basınında yer buldu.

Dışişleri kaynakları, Mısır tarafının, Suriye Ulusal Koalisyonu’nda, Müslüman Kardeşlere yakın unsurlarını dışlayan yeni bir yapılanmadan taraf olduğunu belirtti.

Suriye’de 2011’den bu yana devam eden krizde AKP’nin de destek verdiği Körfez ülkeleri Esad’a karşı askeri müdahaleyi savunurken, 2013’de Mısır’da iktidarı alan El-Sisi yönetimi, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak siyasi bir çözümden” yana tavır almıştı

Sinan Güzaltan/Kahire
[email protected]

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar