banner864

Suriye İsrail'i BM'ye şikayet etti 09 Aralık 2014, 16:28

İsrail, Suriye ve Filistin'e yönelik saldırıları iki koldan kıskaca alındı. Birleşmiş Milletler İsrail'den Suriye'deki saldırılarla ilgili açıklama istedi. Uluslararası Af Örgütü'de İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarıyla ilgili hazırladığı raporda, "Savaş suçu işlediğini" belirtti.
Yaz boyunca Filistin'e saldıran son olarak da Suriye'ye yönelik saldırılarıyla gündeme gelen İsrail Birleşmiş Milletler ve Uluslarası Af Örgütü'nün gündemine oturdu.

İsrail'in Suriye'de Şam havaalanı ve Dimas kentine yönelik saldırılarının ardından Suriye yönetimi İsrail'i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayet etmişti.

Şikayetin ardından Birleşmiş Milletler İsrail'den saldırılarla ilgili açıklama istedi. Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Stephane Dujarric, saldırıların yapıldığı bölgenin tampon bölge olduğunu belirtti, "Tampon bölgesi üzerinden yapılan her uçuş, ateşkes rejiminin ihlali olarak kabul edilir" dedi.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü de İsrail'in yaz boyunca Gazze'ye düzenlediği saldırılarda "savaş suçu işlediği" yönünde rapor hazırladı.

Raporda, İsrail saldırılarında sivillerin bulunduğu bölgelerdeki çok katlı binaların "kasıtlı ve gerekçesiz" hedef aldığını belirtildi.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar