banner864

Suriye'de savaş uçağı düştü 24 Aralık 2014, 17:13

Suriye'nin Rakka kentinde koalisyon güçlerine ait bir savaş uçağı düştü. IŞİD, uçağı kendilerinin düşürdüğünü, pilotu da rehin aldıklarını iddia etti. Ürdün Ordusu, düşen uçağın kendilerine ait olduğunu açıkladı.
Suriye'nin Rakka kentinde Amerika öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş uçağı düştü. 

Uçağın IŞİD kontrolündeki bir bölgeye düştüğü bildirildi. Görgü tanıkları uçağın, kentin üzerinde alçak uçuş yaptığı sırada düşürüldüğünü söyledi.

IŞİD, uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etti. Olay sonrası IŞİD'e yakın internet hesaplarından pilotun esir alındığına ilişkin fotoğraflar paylaşıldı.  Fotoğraflarda pilotun militanlar tarafından ele geçirildiği ve silahlı bir grup tarafından yarı çıplak halde götürüldüğü görülüyor. Sosyal medyada pilotun Ürdün olduğu iddiası ortaya atıldı. 

Uçağın düşme nedeni henüz netlik kazanmadı, ancak Ürdün, düşen uçağın kendilerine ait olduğunu doğruladı. Açıklama Ürdün Ordusu'ndan geldi. Yapılan yazılı açıklamada, "Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait çok sayıda uçağın, Rakka'da IŞİD hedeflerine yönelik askeri operasyonları sırasında bir uçağımız düşürüldü. Pilotu da IŞİD tarafından rehin alındı. Pilotun hayatından, IŞİD ve onu destekleyenler sorumludur." denildi.

Görgü tanıkları ise Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait hedef alınan uçağın, kentin üzerinde alçak uçuş yaptığı sırada düşürüldüğünü söyledi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar