Suriye'deki savaş Almanya'ya yaramadı 01 Aralık 2013, 20:46

Suriye'deki savaşın etkisiyle Almanya'da bulunan selefi sayısı son iki yılda büyük artış yaşandı. Selefilerin sayısı 2011 yılında 3 bin 800 iken bugün bu sayı 5 bin 500'e ulaştı.
Almanya'daki Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı, Suriye'deki savaşın da etkisi ile ülkedeki Selefiler'in sayısının son 2 yılda büyük artış kaydettiğini açıkladı.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maasen, Westfalenpost gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya'da yaklaşık 5 bin 500 Selefi bulunduğunu söyledi. Maasen, Almanya'dakİ Selefi sayısının 2011 yılında 3 bin 800 olduğunu, bunların sayısında çok ciddi bir artış görüldüğünü vurguladı.

Anayasayı Koruma Teşkilatı, Almanya'da özellikle genç Selefiler'in bu yılın ortalarından itibaren Suriye'ye savaşmak için gittiğine dikkat çekti.

Alman yayın kuruşu Deutsche Welle, 1 yılda yüzde 50 artışla sayıları 1500'e ulaşan Selefiler'in en fazla Kuzey Ren Vestafalya Eyaleti'nde bulunduğunu aktardı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jager'a göre ise Selefi sayısının artması 'endişe verici'. Eyalet İçişleri Bakanı Ralf Jager gençlerin Suriye'deki savaşa katılma nedeninin Selefi çevrelerindeki itibarlarını artırmak olduğunu açıkladı.
 
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar