banner864

Tansiyon yine yükseldi! 19 Şubat 2015, 17:06

Ukrayna, ülkenin doğusu ile Rusya sınırına Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün gönderilmesi kararı aldı. Ateşkesin ardından gelen Ukrayna'nın bu adımı, Rusya, Donetsk ve Lugansk'ın tepkisini çekti. Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, "Bu Minsk anlaşmasına aykırı" dedi.
 Ukrayna'da, 15 Şubat'ta ateşkesin sağlanmasının ardından tansiyon yine yükseldi. 
Ukrayna Devlet Başkanı Petro, ülkenin doğusu ile Rusya sınırına Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin konuşlandırılması önerisini getirdi. Öneri Ukrayna Milli Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi. Tasarı Parlamento'ya sunulacak. 

Minsk'te varılan mutabakatla 15 Şubat'ta ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından gelen bu adım, Rusya, Donetsk ve Lugansk'ın tepkisine neden oldu. 

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, bu planın Minsk Anlaşması'na aykırı olduğunu vurguladı. Çurkin, "Minsk'te bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'nde yerel polis güçleri oluşturulacak. Geri çekilme faaliyetlerini ise AGİT takip edecek. Böyle bir süreçte farklı öneriler gelmesi, Kiev yönetiminin anlaşmayı uygulama niyeti hakkında şüphe oluşmasına neden oluyor" dedi.

Donetsk'in Ukrayna Temas Grubu Yetkili Temsilcisi Denis Puşilin, konuyu Minsk Anlaşması'nın garantörleri olan Rusya, Almanya ve Fransa liderlerinin dikkatine sunacaklarını ifade etti.

Lugansk'ın Ukrayna Temas Grubu Yetkili Temsilcisi Vladislav Deynego da, "Poroşenko'nun yaptığı açıklamanın gerçekten uzak, önce bölgede istikrar sağlanmalı" dedi. 

Ukrayna Ordusu Donetsk ve Lugansk arasında kalan Debalteseve’den çekildi. 

Ukrayna gazının kesilmesinin ardından, Donetsk'in Rus doğalgazı kullanmaya başladığı da açıklandı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar